2010 Dünya Basketbol Şampiyonası Nerede Oynanmıştır?

2010 Dünya Basketbol Şampiyonası Nerede Oynanmıştır?

Basketbol dünyasında olimpiyatlardan sonra en dikkat çekici organizasyonların başında gelen dünya basketbol şampiyonası her dört yılda bir FIBA tarafından belirlenen ülkelerde düzenlenir. Peki, 2010 dünya basketbol şampiyonası nerede oynanmıştır?

 2010 Dünya Şampiyonası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ülkemizde en çok ilgi gören sporların başında gelen basketbol özellikle 2000’li yılların başında başta Hidayet Türkoğlu ve Mehmet Okur’un NBA’ye gitmesiyle son derece popüler hale gelmiştir. Milli takımlar düzeyinde en başarılı olduğumuz şampiyonalardan biri olan 2010 dünya basketbol şampiyonası Türkiye’nin dört farklı ilinde düzenlenmiştir.

2010 Dünya Basketbol Şampiyonası Nerede Oynanmıştır?

 Ev sahipliği süreci

2010 dünya basketbol şampiyonasının ev sahibi seçimi 2004 yılında Malezya’nın Kuala Lumpur kentinde FIBA genel merkezinde düzenlenmiştir. Oylamaya Fransa, Türkiye, Bosna Hersek-Hırvatistan ve Sırbistan-Karadağ-Slovenya ortak organizasyonları aday olmuştur. Daha önce aday olan organizasyonlar içinden Avusturalya-Yeni Zelanda ortak organizasyonu ve İtalya, Rusya, Porto Riko adaylıktan çekilmiştir. İlk tur oylama sonucunda Türkiye ile Fransa ikinci tura kalmayı başarmış ve bu turda rakibini bir oy farkla geçen Türkiye turnuvaya ev sahipliği yapmaya hak kazanmıştır.

 Turnuvanın Oynandığı Salonlar

2010 Dünya Basketbol Şampiyonası Nerede Oynanmıştır?24 takımın 4 farklı şehirde 6’lı gruplar halinde mücadele ettiği turnuvanın grup maçları Kayseri Kadir Has Salonu, Ankara Spor salonu, İstanbul Abdi İpekçi Arena ve İzmir Halkapınar spor salonlarında oynanmıştır. 6’şarlı gruplar halinde 4 farklı ilde oynanan ilk tur maçlarının ardından gruplarında ilk 4’e giren 16 takım ikinci tura yükselmeye hak kazanmıştır. Eleme turu maçları İstanbul Ataköy’de bulunan Sinan Erdem spor salonunda oynanmıştır. Şampiyonaya Afrika’dan 3, Amerika kıtasından 5, Avrupa’dan 10, Asya’dan 4 ve Okyanusya’dan 2 takım katılmıştır. Türkiye ev sahibi olarak katıldığı şampiyonada oldukça başarılı bir performans sergileyerek finalde ABD’ne kaybederek ikinci olup gümüş madalya kazanmıştır.

Hangi Spor Kulübü Daha Başarılıdır ?

Hangi Spor Kulübü Daha Başarılıdır ?

Hangi Spor Kulübü Daha Başarılıdır ?Türkiye’de spor denilince şüphesiz ilk aklımıza futbol gelmektedir. Bunun en büyük sebeplerinden biri ülkemiz insanlarının diğer spor dallarına verdiği önemin yetersizliğidir. Tabi bununla beraber gerek görsel medyanın gerek yazılı basının da futbola diğer sporlardan daha fazla yer vermesi, futbolu biraz daha öne çıkarmaktadır.

Dünyada 1.750 milyonun üzerinde profesyonel futbol kulübü bulunmaktadır. Bu kulüpler kendi liglerinde yaptığı müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlar neticesinde kendi sıralamalarını oluşturuyorlar. Aynı zamanda liglerini üst sıralarda tamamlayan bu kulüpler Uluslararası Organizasyonlarda da yer alarak başarılarını bu organizasyonlarda devam ettirmeye çalışıyorlar. Peki, hangi spor kulübü daha başarılıdır?

Bu sorunun cevabını tek bir spor kulübü ile sınırlandırmak imkânsızdır. Çünkü bu sene iyi olan bir spor kulübünün diğer senelerde aynı başarıları tekrar sağlamasını beklemek kolay değildir. Dünyada en başarılı kulüp 2017 yılında Real Madrid olar ak gösteriliyor. Milyon dolarlık yıldız futbolcularıyla hem kendi ligi La Liga da hem de UEFA Şampiyonlar Liginde emin adımlarla zafere yürüyorlar.

Hangi Spor Kulübü Daha Başarılıdır ?Ülkemiz futbolu son zamanlarda eskiye nazaran gelişim göstermektedir. Bunda en büyük pay şüphesiz Uluslararası Organizasyonlarda sağlanan devamlılıktır. Yapılan transferler, yeni stadyumlar, insanların futbola verdiği önem, Türkiye’de futbolu daha önemli bir yere taşımaktadır. Genele baktığımız zaman 20 lig şampiyonluğu ve 2000 senesinde kazandığı UEFA Kupası ile Galatasaray, ülkemizde en başarılı kulüp olarak görünse de, son yıllarda oynadığı güzel futbolla Beşiktaş bu başarıyı hak ediyor.

Geçen sezonu lider olarak tamamlayan ‘Kara Kartallar’ bu senede kuşkusuz ligin en güçlü şampiyon adaylarından biridir. Birçok spor otoriteri tarafından kabul gören ve her maçta üzerine koyarak oynayan Beşiktaş Jimnastik Kulübü naçizane büyük bir gelişim göstererek emin adımlarla en başarılı kulüp olarak şampiyonluğa doğru yürümektedir.

Sporu Kimler Yapamaz?

Sporu Kimler Yapamaz ?

Spor yapmak sağlıklı kalmayı sağladığı gibi vücudu zinde tutmakta ve birçok hastalığın ortaya çıkmasını engellemektedir. Özellikle sağlıklı görünmek ve kalbi korumak için düzenli spor yapılmalıdır.

Son yıllarda spor yaparken kalp krizi geçirenlerin, hatta hayatını kaybedenlerin haberleri duyulmaya Sporu Kimler Yapamaz?başlanınca spor tehlikeli midir sorusu sorulmaya başlandı. Elbette ki sporda da dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Ancak bu kurallara uyduğumuz takdirde spordan faydalanırız, aksi halde sağlığımız tehlikeye girebilir.

Öncelikle spor yapan kişinin bir sağlık kontrolünden geçmesinde fayda var. Özellikle 35 yaşından sonra ağır spor yapmak isteyenler kesinlikle bir kardiyoloji ve ortopedik açıdan sağlık kontrolü yaptırmalıdır.

Peki sporu kimler yapamaz? Veya risk grubunda olan kimlerdir?

*Kalp krizi geçirmiş olanlar

*Diyabet hastaları

*Tansiyon hastaları

*Kalp hastaları

*Sigara bağımlıları

*Ritim bozukluğu olanlar

*Damarlarında tıkanıklık olanlar

*Yüksek kolesterol hastaları

*Böbrek hastaları

*Akciğer hastaları

*Astım, bronşit hastaları

Aynı zamanda spor yapan fakat genetik olarak kalp, damar, tansiyon hastalıklarına yatkın olanların genç yaşlarda sağlık muayenesi olmalarında fayda var. Ayrıca egzersizlere ara verenler, ilk defa spora başlayanlar takım sporları gibi yoğun egzersiz gerektiren spor yapmak isteyenler eforlu elektrokardiyografi (EKG) çektirmeleri gerekmektedir.

 Hamileler spor yapabilir mi?

Hamileler sporu doktoruna danışarak yapmalıdır. Herkes her sporu yapamadığı gibi hamileler de her sporu yapamaz. Özellikle düşük riski ve erken doğum riski olan gebeler spor öncesi mutlaka doktoruna danışmalıdır.

 Çocuklar spor yapabilir mi?

Çocuklar spora bilinçli bir şekilde yönlendirilmelidir. Takım bilinci 10-12 yaşlarından itibaren Sporu Kimler Yapamaz?başladığından, bu yaş altındakiler takım sporu yapamaz. Ayrıca küçük çocuklar spor yaparken dikkat edilmeli, yüksek ağırlıklar verilmemelidir.

İleri şişmanlığa bağlı solunum ve eklem rahatsızlığı bazı sporların yapılmasını engelleyebilir. Bu kişiler de her sporu yapamaz. Bilinçli olmalı, profesyonel yardım almalıdırlar. Vücut geliştirme, dalış gibi özel eğitim gerektiren sporlar için ise sadece hiçbir hastalık taşımamak yetmez, periyodik olarak sağlık kontrolü yaptırıp rapor almaları gerekmektedir. Rapor sonucuna göre risk taşıyanlar bu sporları yapmamalıdır.