Aile İle Gidilecek Tatil Yerleri

Yazın gelmesi ve öğrencilerin tatile çıkması ile aileler için tatil yerleri araştırılmaya ve rezervasyonlar yapılmaya başladı. Ülkemizde bulunun birçok destinasyon yine birçok yerli Türk aileye bu senede hizmet verecek Ramazan bayramı ve bu sene 9 gün olması planlana Kurban bayramı tatili rezervasyonların patlama yaşandığı dönemler olarak dikkat çekiyor. Peki, ailecek tatil için Türkiye’de nereler tercih edilebilir?

Datça

Ege bölgesinde yer alan ve Muğla’ya bağlı olan Datça daha sessiz ve sakin bir şekilde diğer tatil merkezlerine göre daha kafa dinlemek isteyen tatil severlerin tercih ettiği Datça karmaşadan uzaklığı ile ailecek tercih edebileceğiniz tatil yerlerinden biri olarak mevcut. Yunanistan’ a bağlı olan Simi adasına çok yakın bir mesafede bulunan Datça’da bu adayı da ziyaret edebilirsiniz. 253 km’lik sahil şeridi ve 52 koya sahip Datça en önemli sahil şeritlerinden biri olan Gebekum kumuluna da e sahipliği yapmaktadır.

Belek

Antalya ‘ya bağlı Serik ilçesine bağlı Belek özellikle lüks ve kaliteli birçok dev hotele sahiptir bu yönüyle hotel tatili yapmayı arzulayan ailelerin istediği fiyatta ve özellikte bütçelerine göre her türlü hoteli bulabilecekleri bir bölge. Antalya’nın en çok tercih edilen turizm merkezlerinden olması sebebi ile son zamanlarda çok popülerdir.

Marmaris

Marmaris Muğla’nın 13 ilçesinden biridir. Muhteşem bir denize, koylara, plajlara sahiptir. Gece hayatı, alışveriş imkânları, restoranları, su ve doğal sporları, güzel konaklama imkânları gibi birçok etmen sayesinde ailelerin sıkça tercih ettiği bir merkezdir. İçmeler, Turunç, Dalyan gibi beldeleri ve Kleopatra adası ve plajı, kızkumu plajı gibi ünlü tatil yerlerini de burada gezi rotanıza ekleyebilirsiniz. Her türlü gelir düzeyine hitap eden bölge yapılacak etkinlikleri ile de zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınız bir aile tatili için gayet makul.

Resmi Tatillerin İslam Da Yeri Var Mıdır ?

Resmi Tatillerin İslam Da Yeri Var Mıdır ?

Resmi Tatillerin İslam Da Yeri Var Mıdır ? İslam kelime anlamı itibari ile selam ve barış anlamlarına da gelmektedir. İslam dini ya da genel itibari ile bilinen şekilde İslamiyet belli başlı kuralları olan ve bunlara haram helal dediğimiz durumları içeren kuralları yazılı olan Kuranı kerim ismi ile kitaba sahip olan, vahiy yoluyla indirildiği peygamber Abdullah oğlu Muhammed olan ve genel itibari ile Ahlaki temeller üzerine daha yoğun şekilde durup kişinin yaratılış amacının Rabbine yani kendisini yaratan ve büyüten Allah’a ibadet olduğunu bildiren dindir.

Bilindiği üzere Müslümanlar İslamiyet’in emri çerçevesinde her türlü israftan kaçınmaya çalışırlar. Bunun başında zaman israfı gelmektedir. Bu çerçeveden baktığımız takdirde resmi tatillerin İslam da yeri var mıdır? sorusuna cevap verebilmek için şunu çok iyi bilmemiz gerekiyor; Bir hususun İslamiyet’e uygun olup olmaması o hususun İslam’ın temel kural ve şartlarını aşıp aşmamasına ve özellikle ibadetlerinden uzaklaştırıp uzaklaştırmaması ile alakalıdır. Buna sadece resmi tatiller deyip özele inmesek bile genel anlamı ile tatil yapmanın ve tatil kavramının İslam’da geçerli olabilmesi için o tatilde yapılan fiillerin İslam’a ve kişinin yaptıkları ile alakalıdır.

Kişiye sunduğu ibadet etme vakti bolluğu ve insan ihtiyacı olan dinlenmenin giderilmesi açısından elbette ki bu dinlenme esnasında ibadetler ertelenmediği kişi hak ve özgürlüklerine helal getirilmediği sürece her tatil bir fırsattır. Fakat tatilin boş geçirildiği kişi hak ve özgürlüklerinin değerlendirmeye alınmadığı ibadetlerin aksatıldığı her gün yani sadece tatil ile sınırlandırmadan böyle geçen her gün Müslüman için ve İslamiyet için uygun olmamaktadır.

İyi faydalanılan ve dinlenilip daha iyi geçirildiği takdirdir elbette ki İslamiyet’te resmi tatil olmak üzere kişinin tatil yapmasında sıkıntı yoktur mümince olduğu sürece. Resmi tatillerde İslam dışı ve özellikle İslam karşıtı eylemler düzenlenmediği için ve sürece kişiler açısından sorun yok ama dediğimiz hususlar aşılırsa elbette ki sıkıntı doğurur.