Sirkenin Faydaları Nelerdir?

Sirkenin Faydaları

Sirke, elma ve üzüm suyunun bekletilerek ekşimesi sonucu elde edilen sıvıdır. Turşu yapımında kullanılan ve gerektiğinde salatalara da katılan sirke temizlik işlerinde bile kullanılır. Örneğin bir bulaşık makinesinin içine sadece sirke dökerek boş bir şekilde açılması, kendisini temizlemesini sağlar. Aynı zamanda yerleri silmek için kullanılabilir.

 Sirkenin Faydaları Nelerdir?

Sirke saçları durulamak için kullanılabilir. Kepeği yok etmekte birebir olan sirke aynı zamanda da saçları daha parlak yapar.

Sirke mikrop öldürmek için harika bir seçenek. Temizlik yaparken kullandığınız temizlik malzemesine sirke dökerek evinizi mikroplara karşı daha kolay koruyabilirsiniz.İştahsızlığa ve hazımsızlığa da iyi gelen sirke, salataya ve yemeklere de katılabilir. Böylece iştah açılır. Ayrıca kabızlık ve bağırsak sorunlarına da iyi gelir.

Sirke ve bal karışımı, kalp ve damar hastalıklarına karşı çok iyi gelmekte. Kalsiyum bakımından çok zengin olduğu için dişlere ve kemiklere de iyi gelir. Kemik erimesini önler. Dişlerde ki lekeler elma sirkesiyle temizlenebilir. Ayrıca tıraş olduktan sonra eşit miktarda su ve sirkeyi birbirine karıştırarak tıraş losyonu olarak kullanabilirsiniz.

Vücudun pH değerini düzenler.

Pireli evcil hayvanınız var ise aynı miktarda su ve elma sirkesini karıştırarak hayvanın tüylerine püskürtün. Kısa zamanda pirelerden kurtulacaktır.

Tuvaletinizi elma sirkesiyle yıkayarak daha temiz ve sağlıklı bir ortam yakalayabilirsiniz. Ayrıca mutfak tezgahınızı, lavabolarınızı da sirkeyle yıkayabilirsiniz.

Kilo vermek için de elma sirkesi kullanılabilir.

 Elma sirkesi neden bu kadar faydalı?

Elma sirkesi adeta doğal bir asit. Kimyasal yollarla elde edilen asitler yerine elma sirkesi gibi doğal bir asidi kullanmak daha sağlıklı ve yararlı olacaktır. Temizlik işlerinde kullandığımız deterjanlar, saçlarımızı yıkadığımız şampuanlar, hepsi asidiktir. Ayrıca sirkenin içinde bulundurduğu vitaminler, kalsiyum, demir, fosfor vücudumuz için yararlı maddelerdir.