Sosyal Medya Haberleri Nasıldır ?

Sosyal Medya Haberleri Nasıldır ?

Kullanımı giderek artan sosyal medya platformlarında artık çok çeşitli içeriğe sahip paylaşımlar bulmak mümkündür. Bu mecrada haber kanalları, siteleri ve düşük bütçeli kuruluşlar sosyal medya kullanarak tanınırlığını arttırmaya çalışmaktadır. Bilgi paylaşımının hızlanmasıyla birlikte doğru haber paylaşımı da ters orantıyla azalmaktadır. Buna engel olmaya çalışan bazı kurum ve kuruluşlar olsa da bu geniş mecraya tam olarak hükmetmek neredeyse imkansızdır. Bu yüzden haberlerin doğruluğunu ve yanlışlığını anlayabilmek ve anlatabilmek oldukça önemli bir durumdur. Yanlış bir haberi yazmak kadar yaymak da aynı derecede hatalı bir sosyal medya kullanımıdır. İnternet kullanımı konusunda bilinçlenme gereği burada devreye girer. Çünkü artık internet dediğimiz mecra eğlence unsurunu barındırmasının yanında bilgi paylaşımına da erişim sağlamaktadır.

 Sosyal Medyada Doğru Haber Nasıl bulunur?

Sosyal medyadaki bu yoğun paylaşım akışı arasında doğru haberleri edinebilmek aslında çok zor değildir. Sosyal Medya Haberleri Nasıldır ?Bir haberi sadece tek kaynaktan almak büyük bir yanlıştır. İki veya daha fazla kaynaktan haberin doğruluğunu öğrenmek haberin hem doğruluğunu hem de farklı bakış açılarının görülmesine yardımcı olur. Bu konuda kişisel hesaplara güvenilirlik oldukça düşüktür. Doğrulanmış sosyal medya hesaplarında birden fazla araştırmayla birlikte istenilen habere ve doğru bilgilere ulaşmak mümkündür. Bu konuda son zamanlarda yapılan haberleri doğrulama görevini üstlenmiş kurumlar da bulunmaktadır ki sosyal medyadaki kirliliği tüm açıklığıyla gözler önüne sermektedir.

 Sosyal Medyada Yalan Haber Nasıl Engellenir?

Bir haberi birden fazla kaynaktan farklı şekilde yazıldığına rastlanması durumunda, bu yanlış anlaşılmanın artmadan engellenmesi adına sosyal medyanın kendi yöneticilerine bildiri yapılması gerekmektedir. Bu bilinçlenme artarsa sosyal medya tamamen doğru haberlerin, doğru bilgilerin paylaşıldığı bir platform haline gelerek, daha da kaliteli bir mecra haline gelerek kalitesini ortaya koymuş olacaktır.

One thought to “Sosyal Medya Haberleri Nasıldır ?”

  1. oğlumu sosyal medya mecralarından oldukça uzak tutmaya çalışıyorum. İnşallah elimden geldiğince de uzak tutacam çünkü sosyal medya da ucu bucağı yok ve çok fazla kötü şeyler dolaşıyor

Yorumlar kapalı.