Sporu Kimler Yapamaz?

Sporu Kimler Yapamaz ?

Spor yapmak sağlıklı kalmayı sağladığı gibi vücudu zinde tutmakta ve birçok hastalığın ortaya çıkmasını engellemektedir. Özellikle sağlıklı görünmek ve kalbi korumak için düzenli spor yapılmalıdır.

Son yıllarda spor yaparken kalp krizi geçirenlerin, hatta hayatını kaybedenlerin haberleri duyulmaya Sporu Kimler Yapamaz?başlanınca spor tehlikeli midir sorusu sorulmaya başlandı. Elbette ki sporda da dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Ancak bu kurallara uyduğumuz takdirde spordan faydalanırız, aksi halde sağlığımız tehlikeye girebilir.

Öncelikle spor yapan kişinin bir sağlık kontrolünden geçmesinde fayda var. Özellikle 35 yaşından sonra ağır spor yapmak isteyenler kesinlikle bir kardiyoloji ve ortopedik açıdan sağlık kontrolü yaptırmalıdır.

Peki sporu kimler yapamaz? Veya risk grubunda olan kimlerdir?

*Kalp krizi geçirmiş olanlar

*Diyabet hastaları

*Tansiyon hastaları

*Kalp hastaları

*Sigara bağımlıları

*Ritim bozukluğu olanlar

*Damarlarında tıkanıklık olanlar

*Yüksek kolesterol hastaları

*Böbrek hastaları

*Akciğer hastaları

*Astım, bronşit hastaları

Aynı zamanda spor yapan fakat genetik olarak kalp, damar, tansiyon hastalıklarına yatkın olanların genç yaşlarda sağlık muayenesi olmalarında fayda var. Ayrıca egzersizlere ara verenler, ilk defa spora başlayanlar takım sporları gibi yoğun egzersiz gerektiren spor yapmak isteyenler eforlu elektrokardiyografi (EKG) çektirmeleri gerekmektedir.

 Hamileler spor yapabilir mi?

Hamileler sporu doktoruna danışarak yapmalıdır. Herkes her sporu yapamadığı gibi hamileler de her sporu yapamaz. Özellikle düşük riski ve erken doğum riski olan gebeler spor öncesi mutlaka doktoruna danışmalıdır.

 Çocuklar spor yapabilir mi?

Çocuklar spora bilinçli bir şekilde yönlendirilmelidir. Takım bilinci 10-12 yaşlarından itibaren Sporu Kimler Yapamaz?başladığından, bu yaş altındakiler takım sporu yapamaz. Ayrıca küçük çocuklar spor yaparken dikkat edilmeli, yüksek ağırlıklar verilmemelidir.

İleri şişmanlığa bağlı solunum ve eklem rahatsızlığı bazı sporların yapılmasını engelleyebilir. Bu kişiler de her sporu yapamaz. Bilinçli olmalı, profesyonel yardım almalıdırlar. Vücut geliştirme, dalış gibi özel eğitim gerektiren sporlar için ise sadece hiçbir hastalık taşımamak yetmez, periyodik olarak sağlık kontrolü yaptırıp rapor almaları gerekmektedir. Rapor sonucuna göre risk taşıyanlar bu sporları yapmamalıdır.