Yatak Odası Aydınlatma Modelleri

Yatak Odası Aydınlatma Modelleri

Bir evin dekorasyonu sırasında yapılması gerekenlerin başında aydınlatma seçimi gelmektedir. Günün hemen hemen yarısının geçtiği yatak odasında da aydınlatmanın önemi büyüktür. Yatak odası genellikle akşam kullanıldığından aydınlatmanın önemi artmaktadır. Odanın tarzına göre seçilmesi gereken aydınlatmalar işlevselliğinin yanı sıra dekoratif özelliğine göre de tercih edilmelidir.

Klasik sevenler odalarında avizeyi tercih ederken, spor ve rahatlığı tercih edenler daha tavana yakın modelleri tercih etmektedir. Yatak odasında genel olarak sarı ışık kullanılması beyaz ışığın yorucu olmasından kaynaklanmaktadır. Tasarruflu ampuller yerine sarı ışığın tercih edilmesi ışık ayarının yapılabileceği anahtarların bulunmasıdır. Bu anahtarlarla daha loş bir ortam sağlanarak daha rahat olunabilir ya da daha yüksek enerjiyle görme açısı genişleyebilir. Led ampullerin kullanılması da hem görüntü açısından hem de ekonomik açıdan kullanıcılara kolaylık sağlamaktadır.

 Yatak Odası Baç Ucu Aydınlatma

Gün içerisindeki koşturmaca ve yoğunluklarından yorulan insanlarımız daha çok başucu aydınlatmayı Yatak Odası Aydınlatma Modelleritercih etmektedir. Sadece bulunduğu alanı aydınlatması ve loş bir ortam sağlaması insanlar açısından kolaylık sağlamaktadır. Yatak odası aydınlatma modelleri arasından en sık tercih edilenin başucu aydınlatma olması kapatma kolaylığından da kaynaklanır. Uyuma hissi geldiğinde kolay hareketlerle kapatılıp herhangi bir problem olduğunda kolaylıkla açılabilir.

Kitap okumayı sevenler için vazgeçilmez güzelliklere sahiptir. Başucu aydınlatmalarında klasik yarı ya da beyaz ışık yerine mavi, kırmızı, mor gibi farklı renkler de kullanılabilir. Işıksız ortamda uyuyamayanlar ve tepeden gelen ışıkla rahatsız olanlar için hem farklı bir atmosfer hem rahatsız olmadan uyuma rahatlığı sağlar. Başucu aydınlatmalar yerine kullanılabilecek olan bir diğer aydınlatma çeşidi de duvara monte edilen apliklerdir. Apliklerin günümüzde daha az kullanıldığı görülmektedir. Bunun nedeni ise başucu aydınlatmalarının daha güncel tasarımla üretilmiş olmasıdır.